חוק איסור כריתת עצים בישראל

חוק איסור כריתת עצים בישראל

החוק בישראל אינו מאפשר לכל אדם לכרות כל עץ שקצת מפריע לו. על פי חוק פקודת היערות אשר עבר אלינו בירושה מהבריטים, כל עץ בוגר הוא עץ מוגן ועל מנת לכרות אותו יש לקבל אישור מפקיד היערות המקומי ורק לאחר שהוכח מעבר לכל ספק כי העץ אכן מפריע או מסכן את הנמצאים במקום בצורה משמעותית.

החוק חל על כל העצים בתחומי המדינה, לרבות עצים הגדלים בשטח פרטי כמו גינת הבית, ומחייב כל אדם באשר הוא. 

מתי ניתן אישור לכריתת עץ?

ראשית, עץ שאינו בוגר אינו מחויב בקבלת אישור וניתן לכרות אותו. עץ נחשב לבוקר כאשר גובהו מעל הקרקע יהיה מעל לשני מטרים וקוטר גזעו בגובה של 130 ס"מ מהקרקע עולה על 10 ס"מ, ובכל מקרה כזה חייבים לקבל אישור כריתת עצים לפני שמבצעים את פעולת הכריתה.

אישור לכריתת עץ יינתן אך ורק במקרים בהם הוכח בצורה ברורה כי הוא מפריע או מסכן, כמו למשל במקרים הבאים:

  • עץ מט לנפול – עץ שגזעו עקום ועומד לפול מסכן את העוברים ושבים ולכן יינתן עבורו אישור כריתה.
  • עץ החוסם מעבר חיוני – עץ ששורשיו, גזעו או צמרתו חוסמים גישה חיונית – סביר להניח שיינתן עבורו אישור כריתה, אם כי ההעדפה תהיה לתת אישור העתקה בלבד, היינו – הוצאתו עם השורש והעברתו למקום אחר שבו אין הפרעה.
  • עץ הנוגע בחוטי חשמל – עץ אשר צמרתו נוגעת בחוטי חשמל מהווה סכנה לציבור. גם במקרה כזה יש סבירות גבוהה שיינתן אישור כריתה, אבל רק לאחר שתיבחן אפשרות לביצוע העתקה.

מי נותן את היתר הכריתה על פי חוק איסור כריתת עצים בישראל?

כפי האמור לעיל מי שאחראי על מתן האישור לכריתת עץ הוא פקיד היערות או אדם המורשה למתן היתרי כריתה. בארץ פועלים מספר פקידי יערות – פקיד היערות הראשי של הקרן הקיימת לישראל, שלושה פקידי יערות אשר פועלים בכל אחת מהערים הגדולות – ירושלים, תל אביב וחיפה, פקיד יערות ארצי הממונה על אכיפת התקנה במשרד החקלאות ומורשי מתן היתר נוספים מטעם הקרן הקיימת לישראל.

היום כבר אין צורך להגיע פיזית אל פקיד היערות, אלא ניתן לשלוח טופס בקשה לכריתת עץ דרך אתר האינטרנט של הקרן הקיימת

כריתת עצים ללא היתר היא עבירה פלילית

חשוב לזכור כי כריתת עץ ללא קבלת היתר כריתה היא עבירה פלילית והעונש עליה הוא קנס של עד 15,000 ש"ח או חצי שנת מאסר. לאור זאת חשוב מאוד לא לבצע כריתה של עץ בלי לקבל היתר מתאים, שכן אם תיתפסו או שמישהו יעביר מידע על הכריתה לגוף הממונה – הענישה לא תאחר לבוא.

החוטב לשירותכם

חברת החוטב מבצעת כריתת עצים על פי חוק ולאחר קבלת היתר בלבד. במקרה הצורך נשמח לסייע לכם לדעת האם אכן צריך לקבל אישור עבור העץ שאתם מעוניינים לכרות ובמידת הצורך גם להגיש את הבקשה.

 

איסור כריתת עצים בישראל

לקבלת מידע נוסף אודות חוק איסור כריתת עצים בישראל צרו עמנו קשר בטל' 052-3412418 או דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן